Co jest potrzebne? – vademecum pielgrzyma

Trasa pielgrzymki wynosi ok. 300 km i wymaga przejścia każdego dnia średnio 35 km w 5 – 6 etapach. Dlatego ważne jest choć w niewielkim stopniu przygotowanie fizyczne, chociażby spacery zamiast podróży komunikacją miejską. Pielgrzymka wyrusza 5 sierpnia sprzed kościoła Św. Anny w Warszawie i 14 sierpnia dociera na Jasna Górę.Trasa biegnie różnymi drogami, najczęściej polnymi lub leśnymi, bez względu na panujące warunki atmosferyczne i ich stan w czasie pielgrzymki.

Dzień pielgrzyma – informacje praktyczne  

Dzień zaczynamy bardzo wcześnie czasem trzeba wstać już o 4.00 rano, luksusem wyczekiwanym przez pielgrzymów jest pobudka około godziny 6.00. Budzeniem zajmuje się służba porządkowa ale nie zaszkodzi korzystać z własnego budzika. Na przygotowanie do marszu mamy około godziny. Po każdym etapie organizowany jest półgodzinny odpoczynek i jeden godzinny na obiad. Po dotarciu na nocleg zostaje czas na umycie się, kolację. Dzień kończy się wieczornym apelem modlitewnym o godzinie 21:00 organizowanym w grupach lub dla całej pielgrzymki. Cisza nocna rozpoczyna się o godz. 22:00.

Jak przygotować się do drogi  

Każdy pielgrzym może zabrać ze sobą bagaż główny – oddawany każdego dnia rano na samochód bagażowy i odbierany wieczorem oraz bagaż podręczny – plecak z którym będziemy wędrować przez cały dzień. Plecak podręczny będzie nam towarzyszył każdego dnia i przez cały dzień, dlatego warto aby był i wygodny (z szerokimi ramionami) ale i jak najbardziej praktyczny (dobrze gdy posiada kilka przegródek co ułatwi przechowywanie rzeczy).Ważne aby do plecaka nie pakować zbyt wielu rzeczy, tylko to co niezbędne – będziemy go bowiem nosić przez cały dzień a przy tak długich dystansach każdy kilogram jest odczuwalny.

To co niezbędne w plecaku podręcznym:  

 • Dokumenty potwierdzające tożsamość pielgrzyma oraz dokumenty poświadczające prawo do bezpłatnej pomocy w publicznych zakładach opieki zdrowotnej.
 • Karta Pielgrzyma (wypełniona i podpisana) jako dokument stwierdzający przynależność do pielgrzymki.
 • Płaszcz przeciwdeszczowy.
 • Karimata lub mata potrzebna podczas odpoczynku. Doskonale sprawdzają się piankowe maty z folią termoizolacyjną.
 • Sweter lub polar przyda się podczas chłodnych poranków, lub postojów w chłodniejsze dni.
 • Nakrycie głowy.
 • Podręczna apteczka – wiecej w poradach medyka (link)
 • Żywność i napoje – tylko na dany dzień pielgrzymkowy.
 • Menażka lub kubek metalowy zupę, herbatę lub kawę.
 • Sztućce lub niezbędnik turystyczny (łyżka, widelec, nóż i otwieracz do konserw).
Plecak należy pakować kierując się zasadą – im mniej w plecaku, tym lepiej

Bagaż główny czyli wszystko to co zabierasz na pielgrzymkę  

Bagaż główny zabierany jest przez samochody ciężarowe towarzyszące pielgrzymce. Każda grupa posiada swój samochód bagażowy, który przewozi bagaże całej grupy z noclegu na nocleg. Przez cały nocleg samochód znajduje się przy polu namiotowym grupy i wyrusza po tym jak wyrusza grupa. Po przyjściu na nocleg pielgrzymi odbierają swój bagaż z samochodu ciężarowego, a rano po spakowaniu odnoszą z powrotem.

Do bagażu głównego zabieramy:

 • Namiot. Ważne aby był w lekki i odporny na wilgoć, żeby zbytnio nie nasiąkał i łatwo przesychał.
 • Śpiwór. Sprawdzają się śpiwory o optymalnej temperaturze bliskiej zera stopni lub puchowe.
 • Karimata o dużej grubości lub materac dmuchany.
 • Turystyczna kuchenka do przygotowywania gorącej wody na herbatę do kolacji.
 • Żywność na całą pielgrzymkę – wedle upodobania.
 • Ubrania – wygodne, przewiewne, w ilości wystarczającej na całą pielgrzymkę i stosowane na każdą pogodę.
 • Przydatna może być dodatkowa para butów, na wypadek gdyby pierwsze okazały się niewygodne lub uległy przemoczeniu.
 • Ręczniki, miskę (do mycia się), niezbędne środki higieniczne i kosmetyczne.
 • Leki na wszytkie dni pielgrzymki – wiecej (apteczka wg medyka)
 

Posiłki – czyli co pielgrzym je?  

Pielgrzymi korzystają z gościnności gospodarzy na całej trasie pielgrzymki. Polska gościnność jest powszechnie znana więc częstują pielgrzymów zupą, kanapkami czy owocami. Każdego dnia podczas godzinnego postoju obiadowego, gospodarze przygotowują dla pielgrzymów danie obiadowe – najczęściej są to zupy.

 • Do plecaka podręcznego zabieramy żywność i napoje wyłącznie na dany dzień. Jeżeli chodzi o żywność warto zabrać ze sobą produkty którym nie zaszkodzi zbyt wysoka temperatura.
 • W razie potrzeby istnieje możliwość dokupienia jedzenia i napoi. Na każdym (z pojedynczymi wyjątkami) postoju pielgrzymki, dostępny jest sklepik pielgrzymkowy tzw. „Kajzerek” w którym można zaopatrzyć się w niezbędne produkty spożywcze.
Zabronione jest spożywanie lodów oraz napojów alkoholowych

Obuwie  

Wybór obuwia powinien być ukierunkowany na wygodę oraz dopasowanie do stopy. W zależności od upodobań pielgrzymów spotyka się na nogach buty trekingowe do marszu w górzystym terenie, buty typowo sportowe do biegania lub sandały. Stopa musi być chroniona przed uderzaniem o twardą nawierzchnią drogi – inaczej gotowe odbicia stopy. Ważne by zabrać ze sobą obuwie sprawdzone i rozchodzone.

Dobrą praktyką jest zakładanie dwóch par skarpetek, jedna para przylegająca do stopy – cienkie skarpetki bawełniane, oddychające. Druga para nieco grubsze np. frote lub wełniane

Dla tych których stopy okażą się wyjątkowo wrażliwe na drogę sprawdza się przed założeniem skarpetek i butów posypanie stóp pudrem.

Strój  

Pielgrzymka to rekolekcje w drodze dlatego oprócz tego że strój powinien być wygodny do pielgrzymowania, powinien być odpowiedni do okoliczności. Najprostsza zasada– strój powinien być taki aby bez zażenowania można było wejść do świątyni. Najogólniej – nie powinien być ani zbyt obcisły i ani zbyt skąpy. Warto wybrać stroje luźne, takie które nie będą krepować ruchów.Mimo iż pielgrzymka odbywa się w sierpniu, warto zabrać ze sobą kilka cieplejszych rzeczy, jak dres czy polar. Mogą być przydatne podczas chłodnych sierpniowych i bardzo wczesnych pielgrzymkowych poranków, wieczornego apelu czy podczas chłodniejszych dni – a takie zdążają się także w sierpniu.

Jak i czy korzystać z telefonu komórkowego?   

Używanie telefonu komórkowego może przeszkadzać pielgrzymowi i innym pielgrzymom w skupieniu na modlitwie, przeżywaniu konferencji. Ładowanie telefonu czasem może stanowić problem. Dlatego także z tego praktycznego powodu warto ograniczyć korzystanie z telefonów do niezbędnego minimum. Najczęściej korzystamy podczas noclegów.

Noclegi  

Każdego wieczoru, po całodziennym marszu pielgrzymka dociera do miejsca noclegowego. Pielgrzymka przeważnie nocuje w dwóch, trzech wioskach oddalonych od siebie o kilka kilometrów. Dlatego jeżeli chcesz dołączyc do pielgrzymki na jej trasie, zadzwoń/napisz sms w ciągu dnia (a najlepiej pod koniec dnia z prośba o podanie noclegu na dany dzień).

Noclegi dzielone są w gospodarstwach na te dla „sióstr” i te dla „braci”. Podział ten zachowany jest ze względu na to, że podczas pielgrzymki obowiązuje zakaz koedukacji.

Pielgrzymi nocują w namiotach rozstawianych samodzielnie, każdego wieczoru po przyjściu na nocleg. Zdarzają się noclegi w stodołach ale jest to bardzo ograniczona liczba.

W namiocie warto mieć materac dmuchany lub grubszą karimatę. Noce w sierpniu bywają naprawdę chłodne więc zleca się zabranie oprócz śpiwora cieplejszego stroju do spania.

Gorąca woda na herbatę czy ciepła woda do mycia jest we własnym zakresie pielgrzyma i nie możemy wymagać od gospodarzy aby ją dla nas przygotowali. To czy gospodarze umożliwią nam skorzystanie dobrodziejstwa własnego domu, należy wyłącznie do gospodarzy.

(tekst zacytowany ze strony http://zielona.sds.pl/zielona/vademecum-pielgrzyma/ zaprzyjaźnionej z nami i  doświadczonej, bo obchodzącej 30-lecie istnienia – WSPANIAŁEJ GRUPY ZIELONEJ WAPM – Salwatoriańskiej)

Zobacz także na stronie WAPM: http://wapm.waw.pl/pytania