Dzień pielgrzyma – informacje praktyczne
Dzień zaczynamy bardzo wcześnie czasem trzeba wstać już o 4.00 rano, luksusem wyczekiwanym przez pielgrzymów jest pobudka około godziny 6.00. Budzeniem zajmuje się służba porządkowa ale nie zaszkodzi korzystać z własnego budzika. Na przygotowanie do marszu mamy około godziny. Po każdym etapie organizowany jest półgodzinny odpoczynek i jeden godzinny na obiad. Po dotarciu na nocleg zostaje czas na umycie się, kolację. Dzień kończy się wieczornym apelem modlitewnym o godzinie 21:00 organizowanym w grupach lub dla całej pielgrzymki. Cisza nocna rozpoczyna się o godz. 22:00.
Jak przygotować się do drogi
Każdy pielgrzym może zabrać ze sobą bagaż główny – oddawany każdego dnia rano na samochód bagażowy i odbierany wieczorem oraz bagaż podręczny – plecak z którym będziemy wędrować przez cały dzień. Plecak podręczny będzie nam towarzyszył każdego dnia i przez cały dzień, dlatego warto aby był i wygodny (z szerokimi ramionami) ale i jak najbardziej praktyczny (dobrze gdy posiada kilka przegródek co ułatwi przechowywanie rzeczy).Ważne aby do plecaka nie pakować zbyt wielu rzeczy, tylko to co niezbędne – będziemy go bowiem nosić przez cały dzień a przy tak długich dystansach każdy kilogram jest odczuwalny.
To co niezbędne w plecaku podręcznym:
- Dokumenty potwierdzające tożsamość pielgrzyma oraz dokumenty poświadczające prawo do bezpłatnej pomocy w publicznych zakładach opieki zdrowotnej.
- Karta Pielgrzyma (wypełniona i podpisana) jako dokument stwierdzający przynależność do pielgrzymki.
- Płaszcz przeciwdeszczowy.
- Karimata lub mata potrzebna podczas odpoczynku. Doskonale sprawdzają się piankowe maty z folią termoizolacyjną.
- Sweter lub polar przyda się podczas chłodnych poranków, lub postojów w chłodniejsze dni.
- Nakrycie głowy.
- Podręczna apteczka – wiecej w poradach medyka (link)
- Żywność i napoje – tylko na dany dzień pielgrzymkowy.
- Menażka lub kubek metalowy zupę, herbatę lub kawę.
- Sztućce lub niezbędnik turystyczny (łyżka, widelec, nóż i otwieracz do konserw).
Bagaż główny czyli wszystko to co zabierasz na pielgrzymkę
Do bagażu głównego zabieramy:
- Namiot. Ważne aby był w lekki i odporny na wilgoć, żeby zbytnio nie nasiąkał i łatwo przesychał.
- Śpiwór. Sprawdzają się śpiwory o optymalnej temperaturze bliskiej zera stopni lub puchowe.
- Karimata o dużej grubości lub materac dmuchany.
- Turystyczna kuchenka do przygotowywania gorącej wody na herbatę do kolacji.
- Żywność na całą pielgrzymkę – wedle upodobania.
- Ubrania – wygodne, przewiewne, w ilości wystarczającej na całą pielgrzymkę i stosowane na każdą pogodę.
- Przydatna może być dodatkowa para butów, na wypadek gdyby pierwsze okazały się niewygodne lub uległy przemoczeniu.
- Ręczniki, miskę (do mycia się), niezbędne środki higieniczne i kosmetyczne.
- Leki na wszytkie dni pielgrzymki – wiecej (apteczka wg medyka)
Posiłki – czyli co pielgrzym je?
Pielgrzymi korzystają z gościnności gospodarzy na całej trasie pielgrzymki. Polska gościnność jest powszechnie znana więc częstują pielgrzymów zupą, kanapkami czy owocami. Każdego dnia podczas godzinnego postoju obiadowego, gospodarze przygotowują dla pielgrzymów danie obiadowe – najczęściej są to zupy.
- Do plecaka podręcznego zabieramy żywność i napoje wyłącznie na dany dzień. Jeżeli chodzi o żywność warto zabrać ze sobą produkty którym nie zaszkodzi zbyt wysoka temperatura.
- W razie potrzeby istnieje możliwość dokupienia jedzenia i napoi. Na każdym (z pojedynczymi wyjątkami) postoju pielgrzymki, dostępny jest sklepik pielgrzymkowy tzw. „Kajzerek” w którym można zaopatrzyć się w niezbędne produkty spożywcze.
Obuwie
Dla tych których stopy okażą się wyjątkowo wrażliwe na drogę sprawdza się przed założeniem skarpetek i butów posypanie stóp pudrem.
Strój
Jak i czy korzystać z telefonu komórkowego?
Używanie telefonu komórkowego może przeszkadzać pielgrzymowi i innym pielgrzymom w skupieniu na modlitwie, przeżywaniu konferencji. Ładowanie telefonu czasem może stanowić problem. Dlatego także z tego praktycznego powodu warto ograniczyć korzystanie z telefonów do niezbędnego minimum. Najczęściej korzystamy podczas noclegów.
Noclegi
Każdego wieczoru, po całodziennym marszu pielgrzymka dociera do miejsca noclegowego. Pielgrzymka przeważnie nocuje w dwóch, trzech wioskach oddalonych od siebie o kilka kilometrów. Dlatego jeżeli chcesz dołączyc do pielgrzymki na jej trasie, zadzwoń/napisz sms w ciągu dnia (a najlepiej pod koniec dnia z prośba o podanie noclegu na dany dzień).
Noclegi dzielone są w gospodarstwach na te dla „sióstr” i te dla „braci”. Podział ten zachowany jest ze względu na to, że podczas pielgrzymki obowiązuje zakaz koedukacji.
Pielgrzymi nocują w namiotach rozstawianych samodzielnie, każdego wieczoru po przyjściu na nocleg. Zdarzają się noclegi w stodołach ale jest to bardzo ograniczona liczba.
W namiocie warto mieć materac dmuchany lub grubszą karimatę. Noce w sierpniu bywają naprawdę chłodne więc zleca się zabranie oprócz śpiwora cieplejszego stroju do spania.
Gorąca woda na herbatę czy ciepła woda do mycia jest we własnym zakresie pielgrzyma i nie możemy wymagać od gospodarzy aby ją dla nas przygotowali. To czy gospodarze umożliwią nam skorzystanie dobrodziejstwa własnego domu, należy wyłącznie do gospodarzy.
(tekst zacytowany ze strony http://zielona.sds.pl/zielona/vademecum-pielgrzyma/ zaprzyjaźnionej z nami i doświadczonej, bo obchodzącej 30-lecie istnienia – WSPANIAŁEJ GRUPY ZIELONEJ WAPM – Salwatoriańskiej)
Zobacz także na stronie WAPM: http://wapm.waw.pl/pytania